zdjęcie brytfanny z pokrywką

Czy warto zainwestować w drogie blachy do pieczenia?

Zazwyczaj gdy coś jest drogie, powinno też być bardziej wytrzymałe i służyć nam przez długi czas. Czy jest też tak z blachami służącymi do pieczenia?

Naczynie żeliwne

W tym przypadku stosunek ceny do długowieczności jest jak najbardziej prawidłowy. Gęsiarka żeliwna co prawda kosztuje niemało, jednak inwestycja ta stanowczo się opłaca. Żeliwo jest niezwykle wytrzymałym materiałem, dzięki czemu brytfanna z pewnością będzie nam służyła przez długie lata. Jeśli już jesteśmy przy wytrzymałości, nie sposób nie wspomnieć o tym, że gęsiarka ta może być stosowana nie tylko w piekarniku, ale również na otwartym ogniu. Jest to duży plus. Ponadto naczynie to szybko się nagrzewa i perfekcyjnie rozprowadza ciepło, utrzymując je na długo. Oprócz tego wszystkiego liczy się również wygląd, bo przecież w pięknym naczyniu gotuje się znacznie przyjemniej.

Naczynie gliniane

Garnek rzymski jest wykonany z gliny, przez co należy się z nim obchodzić trochę inaczej niż z pozostałymi typami blach służących do pieczenia. Przede wszystkim najważniejsze jest to, by pamiętać namoczyć go tuż przed pieczeniem. Dzięki temu potrawa będzie soczysta, ponieważ woda zacznie parować pod wpływem ciepła w piekarniku. Jeśli już przyrządziliśmy naszą potrawę, czas na umycie naczynia. I tu powstaje kolejny problem, bowiem nie można używać żądnych środków czyszczących do mycia brytfanny glinianej. Niebezpiecznym też jest zalewanie naczynia zimną wodą, gdy jest ono jeszcze gorące. Istnieje wtedy ryzyko uszkodzenia. Pamiętać trzeba też o tym, by nie wkładać naczynia do rozgrzanego piekarnika, a jeszcze do zimnego tak, by mogło ono powoli nagrzać się razem z nim.

zdjęcie brytfanny z pokrywką

Przed finalnym wyborem dobrze zastanowić się nad tym, jaki model brytfanki wybierzemy. Należy w tym momencie brać pod uwagę nie tylko cenę, ale i jakość wykonania naszego nowego akcesorium kuchennego. Niskiej klasy brytfanny często ulegają szybszemu zużyciu, przez co warto rozważyć zainwestowanie w markowy produkt, który będzie nam dzielnie służył przez długie lata.