Na co zwrócić uwagę przy wyborze zastawy porcelanowej?

Niezależnie od tego, czy podoba się komuś klasyczna czy też nowoczesna porcelana do kuchni, przy tak szerokim wachlarzu wyboru każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Dobrej jakości serwis porcelanowy nie tylko urzeka swoim pięknem, ale jest także wytrzymały i wiernie służy przez długie lata. Jest kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze zastawy porcelanowej, aby być rzeczywiście zadowolonym ze swojego zakupu.

Jak wybrać zastawę porcelanową? Co ma największe znaczenie?

W każdym domu potrzebna jest zastawa stołowa, najlepiej serwis porcelanowy na większą liczbę osób. Jest to rozwiązanie praktyczne i uniwersalne. Wybierając zastawę porcelanową, należy zwrócić uwagę na kolor i grubość. Zasada jest taka, że im porcelana jest bielsza, tym do jej produkcji sięgnięto po wyższej jakości surowce. Szarawa porcelana z pewnością została wykonana z gorszej jakości materiałów, co przekłada się na jej parametry. Dobrej jakości porcelana sprawia wrażenie wręcz przejrzystej, gdyż dobrze przepuszcza światło. Jeśli chodzi o twardość porcelany, to będzie miało to wpływ na odporność na zarysowania i oczywiście wytrzymałość elementów serwisu. Porcelana wykonana w głównej mierze z kaolinu jest twarda. Kolejną kwestią jest rodzaj zdobień na porcelanie. Ta ręcznie malowana jest oczywiście znacznie droższa, ale jej design jest bardziej unikalny. Zdobienie wykonane ręcznie odznacza się większą precyzją i można mieć pewność tego, że zostało ono wykonane przez uzdolnioną ozdobę. Takie serwisy porcelanowe potrafią być wręcz dziełami sztuki. Bardzo cenione są zastawy obiadowe z dekoracjami wykonanymi z elementów złotych i platynowych.

Na korzyść zastawy porcelanowej ręcznie malowanej przemawia to, że jest ona bardziej równa i oczywiście bardziej zadbana niż ta formowana w sposób mechaniczny. Trzeba jednak liczyć się z tym, że taki serwis porcelanowy będzie trzeba ręcznie czyścić bez sięgania po silne środki chemiczne. Zastawa stołowa powinna być przede wszystkim użyteczna. Ma być praktyczna, a nie tylko pełnić funkcję dekoracyjną w kuchennym kredensie. Porcelana może być zwykła lub kostna – druga jest trwalsza i bardziej estetyczna.

Comments are closed.