Patelnia grillowa – dlaczego warto i jaką wybrać?

Patelnie grillowe cieszą się dużą popularnością. Dzięki nim możliwe jest przyrządzanie potraw w wyjątkowo zdrowy sposób. Specjalne rowki w powierzchni naczynia mają za zadanie odprowadzać tłuszcz. Pozwala to obniżyć kaloryczność przygotowywanych potraw. Akcesoria z tej kategorii umożliwiają przyrządzenie grillowanych dań we własnym domu. Jak wybrać patelnię grillową, która okaże się korzystnym zakupem?

Materiał wykonania

Wśród możliwych do wybrania patelni pojawiają się patelnie żeliwne, stalowe i aluminiowe. Mogą również być pokrywane różnego rodzaju powłokami chroniącymi przed przywieraniem. Która z dostępnych opcji okaże się najbardziej odpowiednia? Egzemplarze aluminiowe są przede wszystkim lekkie i szybko się nagrzewają. Ich czyszczenie nie stanowi większego problemu, zaleca się jednak unikać mycia w zmywarkach. W przypadku naczyń wykonanych z aluminium, konieczne jest upewnienie się, że do produkcji wykorzystano stop wysokiej jakości. Żeliwna patelnia będzie nagrzewała się odrobinę dłużej. Zapewni jednak doskonałe rozprowadzenie ciepła i będzie długo trzymała temperaturę. Takich naczyń można używać w przypadku szczególnie wysokich temperatur grillowania. Sprawdzają się również w piekarnikach. Większość modeli jest kompatybilna z kuchenkami indukcyjnymi.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Patelnie stalowe uważa się za najbardziej wytrzymałe i odporne na korozję. Gwarantują również niską podatność na uszkodzenia mechaniczne oraz odporność na wysokie temperatury. Sprawdzają się w piekarnikach i na palnikach indukcyjnych. Choć stalowe elementy nagrzewają się dość wolno, możliwy jest zakup trzy- lub siedmiowarstwowych modeli, które szybciej zwiększają temperaturę swojej powierzchni dzięki fragmentom z innych metali. Wybierając patelnię grillową należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość materiałów, z jakich została wykonana. Wielkość i kształt powinny być dopasowane do indywidualnego zapotrzebowania. Planując wykorzystywać naczynie do grillowania w piekarniku, warto rozważyć zakup modelu z odczepianymi uchwytami.